Munka-tapasztalat

Átlagkeresetek Olaszországban

A tavalyi adatok alapján az olasz statisztikai hivatal megállapította, hogy a havi átlagos nettó fizetés nem éri el az 1300 eurót (1286 euró egészen pontosan az átlagfizetés). Ez persze önmagában még semmit nem jelent, mert hatalmas különbségek vannak egyes szektorok között.

Sajnos a nők átlagosan ennél 20%-kal kevesebbet keresnek (férfiak 1407, a nők 1131 eurót kapnak), még azonos beosztásban is. A külföldiek és a pályakezdők pedig még az 1000 eurót sem érik el (és ez egyáltalán nem függ a végzettségtől, sőt sokszor egy szakmunkás többet keres rendes alkalmazottként, mint egy egyetemet végzett projektmunkás). És az olasz állam minimális mértékben támogatja azokat, akik ugyan dolgoznak, de keveset keresnek.

Csak összehasonlításként: a múlt héten voltam Németországban – munka miatt- ahol alkalmunk volt összehasonlítani a két ország szociális rendszerét, és hát az olasz, azt inkább hagyjuk is… Németországban a keveset keresők kiegészítést kapnak, a munkanélküliek korrekt támogatást (havi 900 eurót és a lakbér összegét), és ha végképp nem tudnak elhelyezkedni, akkor is van egy minimum 450 euró+ a lakbér összege, amit megkapnak. Ez Olaszországban még azoknak sem jár, akik megdolgoznak érte. Családi támogatásokról is csak álmodozhatunk. A szociális kiadások 51,3 %-a nyugdíjakra megy, 4,7%-a családi támogatásokra / szolgáltatásokra, és csak 1,9 %- a munkanélküliek támogatására.

Visszatérve a fizetéshez, még egy érdekesség. Itt a felvételi elbeszélgetéseken szinte sosem kerül szó a fizetési igényekről. Miért nem? Mert a dolgozó azt a fizetést és juttatásokat fogja kapni, amit a szektorban érvényes szakszevezeti megállapodás előír (ezek a megállapodások a munkaerőpiac 70-80%-át fedik le). Punktum.

Esetleg – ha alacsony ez az összeg, és valaki évek óta dolgozik egy helyen, felajánlhatnak neki (feketén!!) némi kiegészítést (jó néhány embert ismerek, aki az előírt 1100 euró felett kap még kb. 200 eurót feketén).

Mindez természetesen a hosszútávú munkaszerződések esetén érvényes, akik contratto a progetto-val dolgoznak (ahogy errefelé dívik mostanság), azok azt kapják, amit megajánlanak nekik, nincs esély feljebb tornászni. És természetesen délen a helyzet ennél sokkal rosszabb.

Ezért aztán olasz ismerőseim nagyon megdöbbentek azon, hogy mi Magyarországon az állásinterjún gyakran “alkudunk” a fizetésünkre (hogy egyáltalán szóba jön a téma… ).

Csak tájékoztatásul: északon 1300 euró éppen a túlélésre elég, főleg ha az embernek nincsen saját lakása (ami szerencsére sok olasznak van, családi örökségként). EU-s viszonylatban az olaszok vásárlóereje a nyugati államok között az utolsók közt van.

Végül még egy utolsó érdekesség: akik olyan szerencsés helyzetben vannak, hogy a fizetésen túl autót vagy telefont kapnak (általában közép- és felsővezetők), azoknak ezek után is adózniuk kell (nyilván azért, hogy ne legyen ez – mint Magyarországon – amolyan adómentes plusz fizetés).

51 című bejegyzés “Átlagkeresetek Olaszországban” gondolatot, hozzászólást tartalmaz

  1. Ez nagyon hiteles leìràs, ajànlom fòleg az Olaszorszàgba vàgyòknak…azoknak a 20-25 èves fiataloknak, akik diplomàval, nyelvtudàssal arròl àlmodoznak, hogy itt èljenek…hàt az a helyzet, h itt “Dunàt lehetne rekeszteni” jò vègzettsègù olaszokkal (vagy akàr magyarokkal is akik màr 10-20 ève èlnek itt), akik kèptelenek a tudàsukhoz/kèpzettsègukhòz valò àllàst talàlni. Ha valakinek fontos a karrier vagy az, hogy “europai” szintù munkahelye legyen, az vegye èszakabbra az irànyt…hacsak nem kòtik ide egyèb szàlak…

  2. Igen, ezt tenyleg en is csak ajanlani tudom az idevagyoknak, kulon kihangsulyozva, hogy sokszor meg ennel is kevesebb a kereset, illetve hogy lehet, hogy par honapig van munkad (hatarozott ideju szerzodesek, ugyebar), utana meg par honapig nincs, aztan talan megint van es ez igy megy tovabb (ez sajnos az en konkret peldam).

  3. Az a gyanúm, hogy Németországban sem tudják sokáig már fenntartani azt az irdatlan sokba kerülő jóléti rendszert. Évek óta terítéken van a “potyautasok” kiszűrése (régebben a vendégmunkások, újabban az új EU-tagországokból érkezők miatt), és a hosszú távú finanszírozás lehetetlensége.

    Egyébként meg nekünk is az a bajunk, hogy mindent Németországhoz hasonlítunk. Ami a világ egyik legerősebb gazdaságával és jóléti rendszerével rendelkezik. Még a kontinensen sem átlagos tehát, amire vágyunk, a világ nagyobbik részét nézve pedig ég és föld a különbség. Másfelé is kellene nézelődni, hogy tudjuk értékelni, amink van. Kevesebb lenne a panaszkodás, állítom.

    1. Hat, valoszinuleg ennel bonylultabb a dolog – esetleg az sem mindegy, hogy Nemetorszagban meg mindig tudnak kolteni az emberek (reszben hala a bokezu segelyeknek), ami fenntartja a belso fogyasztast. Es ez is egy szempont. Meg meg sok ilyen mas van.
      De vissza az alaptemahoz: Olaszorszag nem Magyarorszag, itt hihetetlen termeloipar van (bar ez nem latszik elsore, de nagyon eros), persze sok strukturalis problemaval. Gazdag orszag ez, csak sajna arra nem ugyeltek az elmult par evtizedben, hogy egyenlo jogokat juttassanak mindenkinek- es ez a bejegyzes es a kritika targya (pl. ugyanugy dolgozunk es adozunk!! a tobbfele szerzodessel, az egyik utan minden jar, a masik utan meg semmi – na akkor hogy is van ez??? Te nem talalnad felhaboritonak, hogy ha vallalkozo vagy, nem jar betegszabi, pedig fizeted a tb-t…. ).
      Arrol nem beszelve, hogy akkora az adoelkerules, hogy ha csak a felet be tudnak hajtani, akkor mindjart nem lenne ekkora koltsegvetesi hiany.

  4. Én azt találtam a legviccesebbek, hogy egy kinti ismerősöm szerint a vasutas az egyik legjobb meló náluk :-)) Én valahogy nem tudom elképzelni, hogy ez komoly ambíció lehet bárkinek 🙂

    Amit pedig egyszerűen nem értek, hogy ilyen átlagkeresettel meg a kinti árak mellett miért virít még az átlag buszsofőr is armani napszemüvegben… És hogy engedheti meg magának majd mindenki azokat a gyönyörű ruhákat, kabátokat??!

    1. Hat a vsutas tuti munka – ami a fiatalok 30%-anak nem adatik meg. A potlekokkal nem is fizetik rosszul.
      A napszemuveg, meg egyeb draga dolgok mogott legtobbszor az van, hogy a nagyon vagany ficko a mamajaekkal lakik egyutt meg negyveneves koraban is. Ha olvasod a blogot, sok mindent megerthetsz….

      1. Én tudom, felfogom, csak nem tudom megérteni ezt a mentalitást 🙂

        Egyébként az is nagyon találó, amit a munkahelyi dicséretekről írtál valahol- most visszagondolva nekünk sem mondott soha senki köszönetet (kritikát annál többet), ami pedig pedig jól esett volna a kemény, hosszú szezon végén…

        Én még mindig nem tudom, menjek-e a nyárra vagy maradjak…Pedig hamarosan el kéne döntenem :-/

      2. Meg annyit, hogy szerintem a vasutas, vagy akarmilyen munka semmivel sem rosszabb egy masik munkanal. Sajnos nalunk Mo-n, meg itt is elfelejtettek, hogy minden munka ertek, es nem mindenki termett arra, hogy szuper intellektualis irodamunkat vegezzen (mellesleg nem is sok ilyen munka van, meg a jol kepzettek is sokszor “fat vagnak”, esetleg az irodai melegben, de egyaltalan nem valos szellemi kreativ munkat vegezve. Sokszor meg is tudom erteni, hogy valaki a napi 10 oras, egymast cseszegetos, versenyzos multikornyezetbol kikivankozik, pl. olyan munkara, ahol nem kell egesz nap ulnie…). Jobban mukodo orszagokban (pl Svajc, Svedo.) mindenki, aki dolgozik (mindegy mit) megbecsult tagja a tarsadalomnak.

      3. Teljesen igazad van! Csak itthon sajnos elfelejtettük, hogy minden munkát meg kell becsülni…
        Biztos jót nevetne valaki, ha azt mondanám, hogy olaszo.ban szeretnék vasutas lenni 🙂 Itthon ez elképzelhetetlen, hogy egy ilyen is jó presztizsű munka tud lenni!
        Személy szerint nekem 12 év kemény szellemi munka után a napi szabad levegőn való munkavégzés felüdülés volt. Külföldön elvétve van rá példa, hogy elmehet egy vezető fél évre valami mást csinálni, a kiégést elkerülendő.

      4. Borsodban a kukas nagyon keresett allas – biztos fizetes, biztos munka (szemetelni meg valsag idejen is szemetelunk….). Nem mondom, hogy Oo-ban ez igy van, a vasutas sem nagyon keresett allas, csak annyiban, hogy tuti munkahely. Termeszetesen mindenki szeretne fix allast, jo szerzodessel, de ez egyaltalan nem a kepzettsegektol fugg, hanem attol, ki tud teged benyomni adott allasokra (nevetni fogsz, valoszinuleg a vasutas posztokra bejutni legalabb olyan nehez, mint mondjuk egy multihoz). Itt egyaltalan nem azonos a diplomas definicioja a magyarral. Attol, mert (X) diplomad van, valoszinuleg nem fogsz konnyebben / jobb allast talalni (es jo esellyel kevesebbet keresel majd, mintha valami artigiano lennel). Az egyetemek ontjak magukbol a sokadik mastert vegzo fiatalokat, sokszor valos tudas nelkul (egy kepzesen meselte egy kollega, hogy jogot vegzett fiatal munkaeroje nem volt kepes egy munkaszerzodest megirni). De mindegy is, a munkaeropiac nem erre alapul. Es ezzel bezarul a kor.
        Van egyebkent ismerosom, aki nagy nehezen (szuper kepzesek utan) bejutott a Gucci-hoz (vagy a Dolce e Gabbana volt??), majd par honap eltelte utan elment postasnak. Azt mondja, azota is, hogy a postas legalabb embnerek kozt van, jon-megy, fel nap alatt lezavarja a munkat (igaz, hogy nagyon korai kezdessel), a Guccinal meg keresett 1000 eurot, nagy verseny (konyokles)ben napi 12 oras munkaval. Ha az emberek nem a presztizst neznek, hanem lenne batorsaguk belegondolni, mi a fontos nekik, talan masok is igy valasztananak.

      5. Hát ez a postás ügy nem semmi… És tuti igaza volt!!
        Én is ismerek olyan olasz lányt, aki építész diplomával étteremben melózik, és nem ő az egyetlen. Hány ilyet hallottam…
        Sőt, az animátor kisfőnököm jogász diplomával és sales tapasztalattal animátorkodott. Panaszkodott ő is, milyen nehéz állást találni.

        Ja igen, viszont a pizzaszakács állás állítólag nagyon jól fizet és keresett is, de meló is rengeteg van vele.

        Az ismeretségen alapuló állás szerzést a bőrömön tapasztaltam. Kaptam munkaajánlatot úszómesteri szezonális állásra – nevetni fogsz, de az esős napok függvényében 1500 -1600 eur nettó körül kerestek tavaly. Azért nem rossz párosítás: angoltanár és úszómester 😀 Mehetnék bárba is pultosnak, étterembe felszolgálni (ehhez nem nagyon fűlik a fogam) vagy vidámparkba, itt több pozíció is lenne. Sokan a helyemben nem haboznának,és én is visszavágyom, csak itthon meg lerendezetlen szerelmi szálak kuszálják az amúgy sem egyszerű életemet 🙂

        Más: azt hallottam, hogy ha bejelentkezek egy lakcímre, akkor 2 héten belül kijön a rendőrség ellenőrizni, hogy tényleg ott lakom-e. Ez azt jelenti, hogy két hétig ott kell ülnöm éjjel-nappal, várva őket? Állítólag ha van ottani bejelentett lakcímem, már kaphatok utána valami kevés munkanélküli félét, de ezt nagyon hiszem el!! Nem kellene ahhoz állampolgárnak lenni?? Annyira bizonygatja a barátom, akihez mennék, h így van, de szkeptikus vagyok. Arról nem is beszélve, hogy akkor a magyar lakcímmel mi lesz? Ideiglenes lakcímre meg miért adnának munkanélkülit? (Szezonális munkáról van szó, mindenki ezzel dolgozik ott)

      6. A munkanelkuli nem lakcim kerdese, hanem ha Mo-n volt, harom honapra lehet exportalni. Errol irtam az ugyintezesnel. (EU-s direktiva garantalja)
        Otthon nem veszik el a lakcimedet automatikusan. Nem tudom, hogy megtehetik-e.
        Es igen, kimegy a rendorseg (errol is irtam), de nem kell otthon ulni. Megnezik, hogy a neved kint van-e, a szomszedokat megkerdezik, hogy ott laksz-e es legrosszabb esetben olyankor mennek vissza, amikor valoszinuleg otthon vagy (pl este).

  5. ezèrt dolgozik a fèrjem is a Postànàl 30 ève /55 èves/ (egyetemen filozòfiàt tanult,hiradàstecnikus kèpzèse van, nemzetkozi sakkbajnok, biokertèsz, foldrajz-tortènelem a kisujjàban, francia-spanyol-angol nyelvtudàs/..Postànàl 6 hèt fizetett szabi, 48 hò alatt 24 hò lehetsèges betegàllomàny vègtelensègig-7 kor kezd, 15 kor vègez..(1 ève nem dolgoznak szombaton).
    èn korzeti orvoskènt magànùszò szabi ès betegàllomàny nèlkul… ,az orvosok magàn TB pènztàràt (ENPAM) most bevonta az àllam..2032 ig tudnak nyugdìjat fizetni..èn 70 èves koromig fogok jàrni a kozsègi rendeloimbe..(ha addig èlek)-elmèletileg 8-20 òràig ig dolgozunk a telefon ugyelettel egyutt..)

    1. Ne hulyeskedj, a legtutibb kategoria az allami allas. Szinte csak oket vedik a torvenyek. Ahogy irod is, sok szabi, tuti fizetes (emeles is), egyaltalan, kifizetik oket idoben. Nekem van olyan munkam, amit tavaly ev elejen vegeztem es meg honapokig tuti nem fogjak kifizetni. De a parom a csucstarto, 2002 ota van kifizetetlen munkaja (collaborazione a progettoval, meg csak nem is partita IVA-val), nem is keves.
      Ja, es visszaterve, ha pl a postai dolgozo elveszti a munkajat, ket evig kap mobilità-t (azaz kb segelyt), ami az egyebkent dolgozoknak (pl. nem tempo indeterminatoval dolgozoknak, vagy a kis cegeknel dolgozoknak) nem jar – pedig fizetunk mi is egy csomot az allamnak, csak abbol nekunk nem jar semmi.
      Ja, es nyugdijunk…. ja, oruljunk, ha megerjuk, meg penzt is akarunk??? 😦

  6. szia Freckles!

    Igen otthon kell(ene) ülnöd..!
    a párom aki maga is rendőr végre kijelenkezett a kaszárnyából, és bejelenkezett a saját lakásába..!
    erre nem akarták kiállítani a papírját, mondván hogy soha nincs otthon..! erre bement a rendőrségre, hogy nem vicceljenek, hogyan lenne otthon, amikor minden nap dolgozik….!vicc ez az ország (is…)!

    ja és megint csak azt tudom mondani aki ide (olaszba) vágyik…inkább feljebb keresgéljen..!

    1. Köszi Felka! Én a Garda tóhoz mennék, tavaly is ott voltam, csak hát itthonról elég nehéz megszervezni, ha kiszámíthatatlan az ügyintézés hossza. Tényleg vicces (idegesítő, idegtépő) ez a bürokrácia. Én emlékszem a szeptemberi fizumat dec!! közepén kaptam meg az itthoni bankszámlámra, holott a szerződésem szerint nov. elejéig kellett volna kifizetniük. És akkor még örülhetek, hogy kifizettek, mert itthonról nem sokat tehettem volna.

      Kár, hogy nem tudok németül :-/

    1. Voltam már Svédországban többször is, de az ottani időjárás nem nagyon jön be :-/ Viszont a szociális háló nagyon jó, azt el kell ismerni. Nagyon sok beándorlójuk van nekik is.

  7. Helo! Nemtudom ki hogy van kint mivel nem vagyok kint de kifele tartok. DE szerintem a fizetés lehet nem a legjobb olaszba de biztos jobb mint itt a 90.000-es havi fizetés. És még nem is említettem a telefonadót meg a többi hülyeséget ami itthon van. mondjuk én örülnék annak a havi 1000-1200 eurónak is.

    1. de azt nem szoktak otthonrol megerteni, hogy az 1000 euros fizetessel nem otthon kell megelni, hanem itt. Az elet itt nem kevessel dragabb, ezt garantalom neked…

    2. Az a baj, hogy 1000-1200 euróból itt a legkisebb faluban sem tudsz megélni, ha nincs valaki, aki még mellétesz ugyanennyit, vagy nincs egy lakásod, amiért nem kell bérletet fizetni… Ez biztos. És 1000-1200 euró már jó fizetésnek számít. 800-ért is dolgoznak, főleg nők.

      1. Nem ismetlem magam, sokadszor kellene leirnom ugyanazt… Nem tudom, milyen fejjel gondolkoznak azok, akik igy indulnak neki. Lehet, hogy 90 000 ft-bol jobb neked otthon, ha van hol laknod, mint itt, ahol a lakasberlet elviszi 2/3-at, a maradekot meg a legocskabb auto fenntartasa (ami nelkul esetleg egy munkahelyig sem jutsz el)… Es ennyi, aztan ehenhalsz. De nem is mondom, ugyis mindegy…

      2. Még senkitől nem halottam hogy éhenhalt, meg ha tényleg ilyen szar a helyzet ti akik ellenzitek miért vagytok kint x-y ideje?

      3. kerlek, olvasgasd a blogot, akkor nem kell magunkat ismetelnunk (pl. mert a legtobbunk parja helyi, olasz, ami megint egy mas helyzet, nem sokkal, de kicsivel konnyebb lehet…)

      4. Ott kezdòdik, h elòszòr munkàt kellene talàlni ahhoz hogy keressèl is bàrmennyit. Ami manapsàg elèg nehèz dolog. Sòt. En csak olyanròl hallok ismeròseim kòrèben h megszùnnek a munkahelyek. Csalàdos anyàk, apàk (helyiek, nem kulfoldiek). Ha egyszer kilàbalunk a vàlsàgbòl, elòszòr (remèlem) òket fogjàk visszavenni a munkahelyukre (feltève ha megmarad)…ès utàna a tobbi munkanèlkulit. De ugysem hiszi el senki, hiàba mondjuk mi 10-15 ève itt èlò magyarok…

    3. olyan helyre menj el dolgozni, ahol adnak szállást is. lehet, h nem lesz privát szférád, és másik 4 emberrel leszel egy kisebb szobában, és majd csak azt érzed hónapok elteltével, hogy semmi mást nem csinálsz, mint dolgozol és alszol …. de ha a cél a pénzkeresés, s hogy ebből minél többet hazatudj majd vinni, hát akkor az egyetlen megoldás az ez.

      -persze nem egyszerű ilyen munkát találni.. pláne ha nem beszélsz szupernagyonjól olaszul

      1. @Dani: akik ide ìrnak, azoknak 99% olasz a fèrje…ezèrt nem hallnak èhen….de 2 ève nagyon lecsokkent az èletszìnvonal(unk), amink van, fenntartani (bàrmi:lakàs-rezsi, autò-biztosìtàs, sùlyadò) foggal korommel

      2. attól függ, hogy mi a cél.. akiket ideköt a privát/családi/párkapcsolati élet, azoknak nyilván más elvárásaik vannak a mindennapokkal szemben..
        De ha valaki csak azért jön, mert otthon hitele van, 90e-et keres, és egyszerűen nem tud eljutni még a hónap végéig sem?
        Igen, nekik könnyebb lehet a mindennapi boldogulás itt, hiszen rengeteg olyan gonddal egyáltalán nem kell foglalkozniuk, amivel nekünk igen.
        – bürokráciai értelemben (főleg)!

        én, míg meg nem ismertem az én romagnolai-mat, eszembe sem jutott volna, hogy ide szervezzem át az életem. Hiszen miért is?
        5-6 hónap nyári munkával, hazavihettem volna az egész fizetésem 90%-át vagy még többet.. és akkor még csak a nyári szezonról van szó. Ha az embernek az a fontos, h minél rövidebb időn belül, minél többet tegyen félre, akkor ott a téli szezon is, aztán a végén max 2 hónapot van munkanélkül.

        kis kalkuláció… (turizmus szektorban)
        5 hónap nyári szezonban, szállodában alvás, szállodában evés, szinte zéró költekezés (hiszen max telefonkártyára költ az akinek az a fontos, hogy minél több pénzt haza tudjon majd vinni), jatt, havi (minimum) 1000€ fizu (hiszen 10-12 órákat kell lehúzni), 275 forintos váltással számítva is: 1.375.000 ft.
        a téli szezonban egyértelműen jobban fizetnek (északon) de mondjuk, hogy ne legyünk mohók és csak azt számoljuk amit nyáron megkerestünk, szóval még 1.375.000 ft.

        az összesen 2.750.000 ft. Egy év alatt. még ha ebből le is jönnek bizonyos kötelező/elkerülhetetlen kiadások, akkor is simán évi 2millát haza lehet vinni…

        persze azzal tisztában kell lenni, hogy nincs magánélet, az ember egy kifacsart sz-rnak érzi magát, hiszen csak robotol (alszik eszik dolgozik)….
        de ismétlem… ha valakinek az a célja, hog félretegyen, és nem itt akar majd megélni a pénzből.. meg lehet csinálni

        nyilván nagyon elszántnak kell lenni, nem sírni azért hogy ki lehessen jönni dolgozni, hanem valóban tenni is a dologért és az isten szerelmére leülni és alapszinten legalább megtanulni a nyelvet, utánanézni dolgoknak, végigolvasni legalább a témához kapcsolódó blogokat

        a baj itt nem az, hogy nem lehet itt kint megélni, ill nem lehet munkát kapni és pénzt hazavinni
        a baj az, hogy rengeteg- rengeteg ember arra vár, hogy majd az ölébe hullanak a lehetőségek..

        bocs a hosszú posztért 😀

      3. szerintem tedd azert hoizza, hogy Emilia Romagna nem az atlag olasz let. Ott nagyon megy a turizmus.
        Es a romagnolaiak azert talan jobban fizetnek, mint mashol.
        Ja persze lehet igy is elni, de legalabb a nyelvet tudni kell es ha mas nem amunkakeresest is intezni (meg azert ott is akad inteznivalo, meg ha nem is akar letelepedni).
        Ja, hogy 4-en laknak egy szobaban, es 12 orakat dolgoznak es meg egy kavera sem koltenek. Hat ha igy dolgozik, otthon is talalna valamit. Ehhez nem kell idaig eljonni….

      4. nem tudom milyen a helyzet máshol, ezért is írtam arról amit ismerek. de én 2006-ban jöttem ki először, mert gyakorlat kellett a fősulihoz.. nem sokat beszéltem olaszul, de felvettek minket (bnővel) felszolgálni a szálloda éttermébe havi 1000€ + szállás és kaja adott volt. A következő évben 1300-at kerestem ugyanott, ugyanazért, sokkal jobban beszéltem a nyelvet, stb.. de már csak egyedül..
        és egészen 2009-ig csak nyárra jöttem ki, dolgoztam, otthon meg tanultam és abból a pénzből fizettem a sulit, albérletet, mindent.

        ami az álláskeresést illeti, én minden szezon előtt januárban frissítettem az olaszönéletrajzom, felmentem arra az oldalra amit már bemásoltam ide is, elküldtem a CV-met kb 100 helyre és vártam..
        végül még választhattam is a pozitív 3-4 válaszlevél után, hogy melyiket fogadom el (telefonálások a főnökkel, egyeztetés az munkakezdés időpontjáról, stb)

        de száz szónak is egy a vége, semmi sem ment volna, ha nincs akaraterő, csinálni akarás, nyelvtanulás, és az a tudat, hogy csak magamra számíthatok.

        ez az ami nagyon sokmindenkiből hiányzik. (már elnézést)

      5. ps: én akkor 2007-ben több, mint 5000€-t vittem haza. felszolgálással, szállodában alvással/evéssel és minimumköltekezéssel… tisztán. és ha maradunk a 275-ös váltásnál, nos…
        21 évesen főiskolásként (saját magam megkeresve azt a pénzt, izzadva sírva hiányolva a túrórudit)… jó érzés volt, jó tapasztalat volt, megérte.

        úgyhogy én egyet értek veletek abban, hogy itt nehezebb az élet mint Mo-on, de a saját tapasztalataim alapján azt kell mondjam, hogy ha csak az a lényeg, hogy minél több pénzt meg lehessen spórolni és hazavinni Mo-ra, akkor igenis jobban lehet itt keresni, mint otthon.. DE!!!! sokkal többet is kell tenni illetve feláldozni érte!
        -aztán döntsön mindenki, hogy mi a fontosabb

      6. ja es tedd hozza, hogy az a valsag elott volt. azota itt is vert izzadunk, es a turizmus is csokkent… (szerencsere te mar itt vagy, es otthonosab mozogsz benne. plusz megtanultad a nyelvet.
        “Az emberek hajlamosak elfeledkezni arról, hogy az, aki 3 éve, vagy régebben ment ki külföldre minden nélkül, az a válság előtt érkezett, akkor nagyságrendekkel jobb esélyekkel indult neki az új életének. Az, aki ma „bármilyen melót elvállalok” elven nekiindul pénz és nyelvtudás nélkül, szerintem kevés kivételtől eltekintve alá is írta a saját kudarcát. Így ma már nem lehet elindulni….”

      7. én nem minden nélkül jöttem. mielőtt kijöttem már tudtam hova jövök, fel voltam véve, volt 600€-nyi költőpénzem és nem akartam megcsinálni a szerencsémet. úgy voltam vele, hogy ha bejön, jó, ha nem-nem. de fiatal 20éves voltam, mindegy volt.. az számított, h aláírja a gyakorlati igazolásom, és jónapot 🙂

        Lehet, hogy csak mákom volt.. de akkoris. nekem ez a módszer bejött. akkor. első tapasztalatként. első olaszországi munkaként.
        nem mondom, hogy most is így menne (bár akkor sem volt egyszerű) de hiszem, hogy akaraterővel nagyon sok mindent el lehet érni (nyelvet tanulni, eligazodni az információk között, munkát keresni, érvényesülni)
        ha ez nincs meg, mindegy melyik országban van az illető.. sehol se fog “bejönni az élet”

  8. Látod számolás után is még ott 1 adag spórolt pénz. nem kell ott mindig “úri módon” enni költekezni… kb alapvető élelmiszer és házbérlés…

    1. láttad/olvastad/érteted ami írtam?

      ha élelmiszerásárlást és házbélést is beleszámolsz, akkor nemhogy haza nem viszel egy forintot se, de a fizetésed sem lesz elég!!!

      néha mintha a falnak szólna ez a blog meg a kommentek 😀
      ezer meg kismilliószor elmondunk valamit, és akkor az aki még otthon (Mo-on) él, az mindig -valahogy MINDIG- jobban tudja….
      ehhe

  9. Nem “döntő bíróként” mondom, de szerintem értékelni kellene ezt a blogot. Jó, hogy az ember olvashatja a kint élők tapasztalatát, ha az ember kijut nagy valószínűséggel hasonló problémák várhatják. Jó, hogy ezeket a tapasztalatokat nem olaszról kell az embernek lefordítania. Ugyanakkor az is érthető, hogy sokaknak savanyú a szőlő és azt gondolják, hogy a szomszéd fűje mindig zöldebb… Bizonyára, akik kint élnek örülnek hogy ezen a fórumon el/kipanaszolják magukat, de lehet, hogy ez másokat meg ingerel. Mindenesetre én azt mondom, ha már az ember hozzászól egy témához az legyen érdeklődő, kérdésfeltevő vagy csak egyszerűen pozitív. 🙂

    1. Oh koszonom, en a pozitiv hozzaallasra torekszem, azert is mondom el ezerszer, mit az, amit tudni lehet. De valamiert a magyarok nagy resze ha negativ dolgokat hall, egybol tamadasba megy at. Ennyit a pozitiv hozzaallasrol….

  10. Nincs benne valami olyan hogy akik ” nagyon szarul élnek kint ” már 1 sajnálás is jól esik neki. mert érdekesnek tartom hogy kintvagytok 100 an és kb mind a 100 ótok alig él ….

    1. nem arró van szó, hogy “alig él”.. (oh lord jesus)
      de ne hidd, hogy megélhető valóság lesz az, ahogy elképzeled, hogy kijössz egyedül és majd itt meg fogsz tudni élni abból amit itt keresel.
      pláne hogy arra nem veszed a fáradtságot (már bocs) hogy nyugodtan végigolvasd és értelmezd a hozzászólásainkat..

      Hiszen(!!!!) ha csak arra lenne jó ez a blog, hogy mi kipanaszkodhassuk magunkat, simán lehetne az a címe, hogy “Sono arrivata in italia” és írhatnánk mindanyian csak olaszul…

      olvasgasd a blogot, főleg a kommenteket, fogsz találni pár sorstársadat, akiknek egyszer(többször) már elmagyaráztuk.

      1. Igen, mindenekelott olvasgasd a blogot, ezt mar mondtam eddig is – amig nem tudod ertelmezni az irottakat, teljesen felesleges midnen vita. Nem arrol van szo, hogy alig elunk, de mindannyiunknak van egy olasz parja (ferje stb), akinek van munkaja, nagyon sok esetben orokolt (kapott) a szuloktol egy lakast, sot, esetleg a szulok penzben is segitik oket.
        En magamtol – egyedul – nem itt elnek, mert otthon a fizetesembol sokkal jobban megeltem (meg kolcsonnel is), mint itt. Persze nem egyedul elek, tehat ez a kerdes jelen pillanatban nem merul fel. De pl. az olasz parommal folyamatosan gondolkozunk, hogy milyen mas modon tudnank dolgozni, elni, esetleg Bp-en is…

    2. Kinek esik jol a sajnalas?? Ne hulyeskedj, nem feltetelezed, hogy akik itt elnek, azoknak pont a te sajnalatod kell? Nem azert irunk errol, mert magunkat sajnaltatjuk, hanem mert segiteni akarunk. Viszont ezektol a reakcioktol eppen azt veszem le, hogy nem erdemes segiteni, es teljesen felesleges a szankat tepni, infot adni, mert csak ez er el az agyakig, hogy mi sajnaltatnank magunkat. Nem.

  11. Akik kint èlnek ès kommentelnek, (legalàbbis 99 %-uk), nem ònfenntartò (ahogy màr elòttem is mondtàk). Egy àtlagfizetèsbòl egyedul, segitsèg nelkul (ugy èrtve h a lakàst is fizetni kell) nem lehet megèlni. Akàr elhiszed Dani, akàr nem, ez van. Egy hàrom-nègytagù csalàd kèt fizetèsbòl, nagyon nehezen jon ki, hacsak nem laknak anyosèknàl vagy nem vettek nekik lakàst a szulòk. Ketten, kèt fizetèsbòl meg lehet èlni, de kozel sem ugy, ahogy azt elkèpzelitek.
    Persze ha van munkàd…nem ismètlem magamat.

  12. Dani a FB-on igenis sokat èrdeklodik tobb fòrumon is, alaposan, màshol is dolgozott kulfoldon, beszèl olaszul-ùgyhogy
    egyedul jon, –(àllìtòlag)van munkaszerzodèse, ès—remèljuk—vèsztartalèkot hoz…fiatal, pròbàlja meg…
    @BeregeLanka:le a kalappal-bàr mindenki ìgy àllna a dolgokhoz..èn is ìgy kezdtem fiatalon (otthon egyetem alatt is)ilyen andunggal 😀 ès most is a lehetetlent is elintèzem, ès van idom Terèzanyuskodni is vèn fejemre (ahogy nagyim mondta anno:Nincs lehetetlen, csak tehetetlen)–sajnos, mindent nagyon ambiciòzusan kell csinàlni, hogy valamire juss

  13. Sziasztok!
    Segítségetek kérném.Magyar állampolgár milyen feltételek mellett vehet ingatlant (lakás) Olaszországban. Későbbi lakhatás céljából Adózás utána stb. Köszönöm előre is
    Válasz

    1. Szia, magyar allampolgár pont olyan feltételekkel vehet ingatlant, mint egy olasz. Nincsen kulonbség. Az adozas attol fugg utána, hogy abban laksz-e vagy sem (esetleg kiadod stb). Ha nem tudsz eleg jol olaszul, erdemes egy ugyvedet megbizni a lebonyolitassal. Van itt elo és praktizalo, de magyar ugyved is, aki foglalkozik ezzel.
      Udv

  14. Szia. Az adózás itt a fő kérdésem pl ingatlanadó éves alapon 60-90nm lakásnál meg közvetlen a megvétel után hány %-ot kell még befizetni a vételár után mert Magyarországon 4%-ot kell. Ezt azért kérdezem mert ingatlan árát úgy kell meghatároznom maradjon még az adóra is.Ügyvéd elérhetőségét bakozsolt76@gmail.com küld el kérlek köszönöm hálásan hogy válaszoltál.üdv Zsolt

    1. Az ügyvéd elérhetősége:
      MOLNÁR Krisztina, ügyvéd – Studio Legale Avv. Molnár Krisztina Ilona
      Corso Matteotti, 110 56021 – CASCINA (PI) – Tel: +39-392-4807213 – http://www.drkmolnar.hu – E-mail: info@drkmolnar.hu – Skype: avvocato72. CSALÁDJOGI PROBLÉMÁK, GYERMEKELHELYEZÉS, GYERMEKTARTÁS, BONTÓPEREK ÜGYÉBEN, valamint CÉGALAPÍTÁSBAN és CÉGÜGYEKBEN, INGATLAN VÁSÁRLÁS ÉS BÉRLÉS illetve EGYÉB SZERZŐDÉSES JELLEGŰ MAGÁNJOGI ÜGYEKBEN vállal tanácsadást, továbbá peres és nemperes képviseletet. Dél-tiroli partnerirodával is rendelkeznek, így el tudnak járni az ottani magyarok ügyeiben is.

Szólj hozzá!